برای مشاوره حضوری و رایگان با ما تماس بگیرید

  •  ۰۲۱۸۸۰۵۲۵۲۶ - ۰۹۹۰۶۶۹۸۸۹۷
  •  info@ezamdaneshjo.ir

انگیزه نامه تحصیلی و نحوه نگارش انگیزه نامه

انگیزه نامه تحصیلی یکی از مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش

  •  ۵۹۴۸ بازدید  

در این مقاله اطلاعاتی در مورد انگیزه نامه تحصیلی دریافت خواهید کرد که عبارت اند از :

انگیزنامه چیست ، دلیل نوشتن انگیزه نامه ، در انگیزه نامه چه باید نوشت و ویژگی های یک انگیزنامه خوب، در آخر انگیزه نامه را جدی بگیرید .

 

اگر قصد سفارش انگیزه نامه ، راهنمایی یا سوالی در این مورد دارید می توانید با شماره های زیر در تماس باشید، کارشناسان ما صادقانه شما را هدایت می کنند .

شماره تماس تلفنی و تلگرامی: ۰۹۹۰۶۶۹۸۸۹۷

 

 

گروه تلگرامی پرسش و پاسخ مهاجرت تحصیلی- کاری 

برای عضویت در گروه کلیک کنید

در صورت بروز مشکل در عضو شدن از طریق آیدی تلگرامی  mohajeratpape@ در گروه عضو شوید

 

انگیزه نامه چیست

انگیزه نامه یا statement pf purpose  که study plan  نیز نامیده می شود یکی از مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش تحصیلی می باشد.

 

دلیل اهمیت انگیزه نامه

انگیزه نامه یکی از مهمترین مدارکی است که کمیته پذیرش دانشگاه مقصد توجه بسیاری به آن دارد.لذا در نگارش آن باید دقت کافی به عمل آید.

اگر به نام انگیزه نامه نیز توجه کنیم واضح است که در انگیزه نامه باید انگیزه و علل متقاضی در باره انتخاب رشته و تحصیل در دانشگاه مقصد ذکر شود.

 

توضیحات کلیدی در نوشتن انگیزه نامه

در مقدمه انگیزه نامه لازم است که مختصری درباره پیشینه تحصیلات در مقاطع قبلی و سوابق کاری و فعالیت های انجام شده درآن خصوص توضیح داده شود.

سپس پلی ارتباطی بین رشته و تحصیلات مقطع قبلی و رشته انتخابی فعلی برقرار شده تا بهتر بتوان انگیزه و دلایل انتخاب خود توضیح داد.

در نهایت انگیزه نامه باید با یک نتیجه گیری که در آن به برنامه های ذکر شده  پس از پذیرش تحصیلی او نیز بعد از اتمام تحصیلات و نکات مرتبط با آن اشاره شده به پایان برسد.

 

بیشر بخوانید توصیه نامه چیست

 

نحوه نگارش انگیزه نامه تحصیلی و چند نمونه از آن

 

یک انگیزه نامه استاندارد چه ویژگی هایی دارد؟

در نگارش انگیزه نامه باید به موارد زیر دقت شود:

قوی باشد

یک انگیزه نامه اکادمیک باید قوی نگارش شود. از ویژگی های انگیزه نامه قوی مرتبط بودن انگیزه نامه با سوابق کاری و تحصیلی متقاضی و علل و انگیزه های ذکر شده در آن خصوص می باشد.

 

منسجم باشد

در نگارش انگیزه نامه باید به فرمت ظاهری و محتوایی آن توجه لازم به عمل آید. به عبارت دیگر یک انگیزه نامه استاندارد باید دارای مقدمه و بدنه و نتیجه گیری باشد.

 

بیش از حد طولانی نباشد

در یک انگیزه نامه  استاندارد باید به طور مختصر و در عین حال جامع نکات مورد نیاز نگارش شود تا علاوه بر کامل بودن با ذکر مطالب مرتبط، خواننده نیز حوصله کافی جهت خواندن آن را داشته باشد.

 

کلیشه ای نباشد

در یک انگیزه نامه قوی باید در مورد علایق و انگیزه های متقاضی ذکر شود و به هیچ عنوان از نمونه های آماده در نگارش انگیزه نامه استفاده نشود، زیرا این امر به راحتی توسط کمیته پذیرش قابل شناسایی می باشد.

 

از جملات رسمی و اکادمیک استفاده شود

در نگارش انگیزه نامه باید تا حد امکان سعی شود از کلمات و جملات غیر رسمی استفاده نشود، زیرا ماهیت انگیزه نامه ایجاب می کند که به صورت اکادمیک و رسمی نگارش شود.